Mobilné aplikácie I.

Milí priatelia,

počas svojej praxe sa denno-denne stretávam s frázou „potrebujem si zlepšiť angličtinu“.  A do toho psie oči a dychtivé otázky ako na to. Ok, veď viem, existuje množstvo ciest a metód.  Ale ktorá z nich je tá najefektívnejšia? Veď práve. V súvislosti s hľadaním  najefektívnejšieho som sa  nedávno dozvedela, že pravdepodobne trpím nomofóbiou. Že neviete, čo to je ? Netrápte sa, ani ja som to dovtedy nevedela. Nomofóbia, z anglického no-mobile-phone-phobia, je termín opisujúci rastúci trend – strach z bytia bez mobilu či iného elektronického zariadenia.  Že negatívny jav?  Uhol pohľadu. Ja som sa ho s úsmevom na perách a heslom keď „šúchať“,  tak aspoň zmysluplne pokúsila využiť vo svoj prospech.  A tak som jedného dňa prešla od kontrolovania e-mailov a notifikácii sociálnych sietí k výučbovým aplikáciám.

Jedna z mnohých obrazoviek môjho mobilného telefónu dnes:

obr

 

V obchode s mobilnými aplikáciami nájdete niekoľko vhodných nástrojov, ktoré dopĺňajú klasickú výučbu cudzích jazykov, ako napríklad už Lenkou uvedená notoricky známa služba Duolingo. Ak ste v tejto oblasti úplným nováčikom, posledným prírastkom do rodiny doplnkových nástrojov je aplikácia od slovenských vývojárov s názvom BababuCity. Poďme sa na ňu teda pozrieť bližšie.

Zatiaľ čo sa iné aplikácie zameriavajú prevažne na výučbu anglického jazyka od základov,  aplikácia BababuCity sa orientuje na zložku jazyka, ktorá absentuje u väčšiny našich študentov. Mnohí z Vás určite tipujú, o ktorú zložku ide. Ak ste tipovali konverzačnú, nemýlili ste sa. K samotnej aplikácii treba pristupovať ako k doplnkovému prostriedku zlepšenia úrovne jazyka, to ostatné zostáva na Vašich pleciach. Aplikácia funguje na štyroch úrovniach, od začiatočníka až po vyššie pokročilého, a na princípe simulovanej konverzácie. Používateľom sa zobrazujú pokyny, ktoré informujú o aktuálnom dianí a popisujú, čo má používateľ aplikácie hovoriť. Bojíte sa papagájovania? Tak tento druh strachu  pokojne pustite z hlavy, anglicky hovoriace papagáje sú úzkoprofilový tovar. Vaše časť dialógu nie je nijak  vopred pripravená, samy musíte porozumieť zadaniu a následne vytvoriť vlastnú repliku. Ak Vás opäť prepadol strach, že toto je to, čo by ste za žiadnych okolností nezvládli, neobávajte sa, k dispozícii máte v prípade ocitnutia sa v núdzovom režime nápovedu. Možno to znie komplikovane, ale skutočne sa nemáte čoho obávať, appka je intiutívna.

Konverzácie v aplikácii BababuCity sú vytvorené pre dvoch používateľov, Vašej maličkosti a sparinga v podobe automatu alebo živej bytosti z mäsa a kostí. Ak si netrúfate, pre začiatok sa môžete rozprávať s automatom, ak naopak, smelo do toho, BababuCity Vám náhodným žrebom priradí niektorého z ostatných používateľov, ktorý baží po zlepšení úrovne jazyka rovnako ako vy. A keďže je appka dostupná na celom svete, možnosť získania sparinga „neslováka“ je viac než pravdepodobná.

A aké sú moje dojmy z appky? Appku hodnotím vysoko pozitívne, veď prečo by som Vám o nej inak písala, však !? Veľmi sa mi páči možnosť vypočuť si vlastnú nahrávku v prípade, že si za sparinga zvolíte automat. Pravdepodobne prídete na fakt, že v angličtine nezniete až tak zle  Okrem iného za zmienku stojí aj bočný panel, ktorý v sebe ukrýva nielen slovník ale aj žltý „nepáčik“ prostredníctvom ktorého môžete konverzáciu opustiť.  Vaša záchranná vesta v prípade, že zostane trápne ticho a vy neviete ako ďalej.  Appka Vám taktiež ponúkne základný prehľad o gramatike.

Ale aby som túto appku nevelebila sťa by jej stvoriteľ, medzi jej negatíva patrí kvalita zvuku. Z času na čas sa stane, že nahrávky znejú skreslene ako z hadice vysávača. Azda za najväčšie negatívum z pohľadu užívateľa považujem cenu prémiového konta. Aj napriek tomu, že je appka dostupná zdarma, takáto verzia obsahuje len limitovaný počet epizód na jednotlivých úrovniach. A tak si za plnú verziu musíte priplatiť.

A teraz sa na zúbok poďme pozrieť výučbe frázových slovies. Ak nasledujete kultúrny stereotyp, že Briti sú suchári, tak tieto aplikácie Vás presvedčia o presnom opaku. Teda dúfam. A dúfam aj v to, že vďaka nim sa raz a navždy zbavíte strachu z ich používania v angličtine.  Phrasalstein a Phrasal Verbs Machine sú zábavné animované aplikácie, ktoré vďaka výkladovej časti v štýle Cirkusu, Adamsovcov, Frankyho a iných záhrobných filmov vtipne pantomimicky vysvetľujú význam vybraného frázového slovesa, a tým podporujú vytváranie asociácií medzi jeho vizuálnou a významovou časťou. Používanie appky je veľmi intuitívne, a aby ste nemali pocit, že sa len tak bezvýznamne zabávate, to, čo ste sa naučili môžete plne otestovať v sekcii exercise. Hoci  má appka významné plus v tom, že je zdarma, nedá mi nespomenúť jej občasné mrznutie najmä ak na prácu s nimi budete využívať tablet.

Idiómy. Kto by nepoznal slovenské idiómy ako napr. “je to pre mňa španielska dedina” alebo “behá mi z toho mráz po chrbte”. Potom Vás dozaista neprekvapí, že takéto “slovné hračky existujú aj v angličtine. A čo je na nich také úžasné ? Ich čaro tkvie v tom, že zmysel často dávajú len v danom jazyku. Ak sa ich pokúsite preložit doslovne, vznikne Vám totálne nezmyselná konina. S idiómami sa stretnete takmer na každom kroku, a preto ak sa venujete angličtine, alebo sa chystáte vycestovať, nebodaj usadiť v zahraničí, nemali by ste na ne zabúdať. Výborným nástrojom, ktorý na vysvetlenie vybraných 45 idiómov využíva vtipné ilustrácie, je appka English Idioms Interactive. Ak ste však majiteľom mobilného zariadenia s operačným systémom Android, pravdepodobne zostanete sklamaní. Appka je v súčasnosti dostupná len pre zariadenia fungujúce na platforme iOS.

A na čo hodíme očkom v 2hej časti článku o appkách? Nechajte sa prekvapiť.

Dovtedy prosím, nezabúdajte svoju úroveň jazyka zlepšovať. Nikdy totiž neviete, kedy to budete potrebovať.

https://www.youtube.com/watch?v=0MUsVcYhERY

Peťa

P.S. využívate inú appku, ktorá stojí za povšimnutie? Dajte mi vedieť  koment alebo správa.

 

 

 

 

 

 

Leave a comment